Miejscowość Borowno leży w powiecie Częstochowskim. Ta licząca ponad tysiąc mieszkańców wieś na pierwszy rzut oka nie różni się od innych w kraju. Znajduje się tutaj niemała prywatna kolekcja polskich motocykli z czasów PRL'u. Pan Jan, który jest właścicielem wszystkich maszyn przy 15- stopniowym mrozie poświęca swój prywatny czas by na 70-ciu metrach kwadratowych pokazać kilkadziesiąt sztuk przepięknych polskich motocykli, motorowerów, a także skuterów.

Znajduje się tutaj oddzielne pomieszczenie, w którym jednoślady przechodzą gruntowną renowację oraz naprawy. W parku maszyn znajdują się takie marki jak WSK, WFM, SHL, Junak, Romet i inne ustawione według specjalnej kolejności.


Właściciel, któremu należy się wielkie uznanie jest miłośnikiem jednosladów od 13 roku życia, kiedy to otrzymał w prezencie motorower Komar. Posiada bardzo dużą wiedzę techniczną na temat kolekcjonowanych maszyn, potrafi wskazać czy dany egzemplarz WSK'i pochodzi z montowni Warszawskiej czy ze Świdnika.

Z ciekawszych motocykli wskazuje na WSK model Perkoz który został wypuszczony z fabryki w Świdniku w ilości tylko 195 sztuk a także pierwszy polski skuter WFM 150 osa, prod. 1959-1962, zaś motocyklem który zapadł głęboko w sercu Pana Jana jest WSK M06 B1 jako prezent od rodziców, o której z dumą mówi "to jest moja kawalerska".

Od momentu utworzenia prywatnego zbioru Polskich jednośladów, (a bylo to 17 lat temu) właściciel zgromadził do dnia dziesiejszego ok. 60 motocykli, których z czasem będzie przybywać. Dodajmy iż Pan Jan zaraził tą pasją swego syna, z którym wspólnie przeprowadzają renowacje kolejnych egzemplarzy, a wszystko jest utrzymywane z własnych, skromnych funduszy właściciela.

Wśród motocykli znajdują się trofea,puchary oraz dyplomy pana Jana, a także księga pamiątkowa do której można się wpisać.

Osobiście jako "Lepszy-kierowca" będziemy odwiedzać i uaktualniać informacje na temat kolekcji Pana Jana. Gorąco polecamy szczególnie młodym pasjonatom polskich motocykli, bo chodzi o dobro motoryzacji.

red. Marcin

 

Używamy cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu i statystyk. Zapoznaj się z polityką cookies i polityką prywatności przed przejściem do serwisu.
Ok