MERCEDES W124

Wprowadzonego do produkcji w 1985r. mercedesa W124 czekało trudne zadanie. Musiał być lepszy od legendy na kołach: swojego poprzednika W123. Czas pokazał, że wykonał je znakomicie zyskując miano „ostatniego prawdziwego mercedesa”. „Baleron” połączył nowoczesne rozwiązania techniczne (przejęte głównie od starszego i mniejszego brata-W201; np. wielowahaczowe tylne zawieszenie, nowe silniki diesla) z solidnością wykonania i bezawaryjnością.

W124 oferowano w wielu wersjach nadwoziowych; cztero- i sześciodrzwiowy sedan, kombi, coupe, cabrio oraz podwozie do zabudowy z normalnym i wydłużonym rozstawem osi. Podwozia służyły zazwyczaj do budowy karetek i karawanów.

Gama silników zaczynała się od dwulitrowego diesla a kończyła sześciolitrowym V8 o mocy 380 KM firmowanym przez AMG.

Lista wyposażenia dodatkowego była niezwykle długa i obejmowała pozycje związane zarówno z komfortem jak i bezpieczeństwem jazdy. Znajdowały się na niej między innymi; poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, ABS, napęd na cztery koła 4 MATIC, podgrzewane i elektrycznie regulowane fotele, telefon, klimatyzacja, tempomat, samopoziomujące tylne zawieszenie (w kombi seryjnie).

Produkcję W124 zakończono w 1995r. (kombi i coupe w 1996r. cabrio w 1997r.). Jego następcą został „okularnik” W210, który wsławił się głównie szybko korodującym nadwoziem.

Samochód przedstawiony na zdjęciach to model 200D z 1990r. Jest to najsłabsza wersja „balerona”. Rozwija 75 KM i 126Nm, co pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w 18,5 s i osiągnięcie 160 km/h. Mizerne osiągi rekompensuje niskim zużyciem paliwa 6-7 l/100km i świetnie zestrojonym zawieszeniem, zapewniającym dobre prowadzenie i wysoki komfort jazdy.

Tomasz Rudy

 

Używamy cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu i statystyk. Zapoznaj się z polityką cookies i polityką prywatności przed przejściem do serwisu.
Ok