MERCEDES 240D 3.0 W115

W 1968r. Mercedes rozpoczął produkcję następcy modelu W110 zwanego „skrzydlakiem”. Oprócz zmienionego nadwozia nowego mercedesa cechowały przede wszystkim tarczowe hamulce na obu osiach i w pełni niezależne tylne zawieszenie, które zastąpiło oś łamaną stosowaną w poprzedniku.

W115 można było zamówić z bogatym na owe czasy wyposażeniem; centralnym zamkiem, klimatyzacją, szyberdachem odsuwanym ręcznie lub elektrycznie, wspomaganiem kierownicy, radiem. Seryjnie montowano ogrzewanie strefowe(oddzielnie lewa i prawa strona).

„Strich Acht” to jeden z modeli, które zbudowały legendę trwałego i niezawodnego mercedesa. Zarówno 4 i 6 cylindrowe silniki benzynowe jak i 4 i 5 cyl. diesle osiągały długie przebiegi do naprawy głównej nie ulegając przy tym awariom. Następcą W115 był model W123 zwany u nas „beczką”.

Prezentowany egzemplarz to wersja 240D 3.0 z 1975r. Napędzany silnikiem OM 617 (pierwszy pięciocylindrowy silnik wysokoprężny w seryjnej osobówce) o mocy 80 KM i momencie obrotowym 172 Nm. Te parametry czyniły go najszybszym seryjnym dieslem na świecie. Dziś 18s do setki i 150 km/h nie robi na nikim wrażenia ale 40 lat temu kierowcy diesli marzyli o takich osiągach. Właśnie ta wersja otrzymała przydomek „Sztuttgarcki ekspres”.

Samochód przyjechał do Polski w 1984r. W 2009r. został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków i otrzymał żółte tablice.

Tomasz Rudy

 

Używamy cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu i statystyk. Zapoznaj się z polityką cookies i polityką prywatności przed przejściem do serwisu.
Ok