Porsche Carrera 911

Porsche... Już sama marka budzi emocje. Zazwyczaj kojarzona jest tylko i wyłącznie z samochodami, które mają zacięcie typowo sportowe. Prezentowany egzemplarz to model 911 Carrera z 2006 roku. Sylwetka czarnego Porsche przyciąga uwagę użytkowników na drodze, a także przechodniów. Daje jasno do zrozumienia innym kierowcom: „nie mierz się bo i tak spuszczę ci łomot!”

Siadasz w sportowym fotelu. Zamykasz drzwi, zaczynasz czuć niemiecką precyzję. Większość elementów została wykończona skórą - nawet podsufitka. Skupiasz swoją uwagę na carbonowych dodatkach no i bezcennej desce rozdzielczej, na której środku znajduje się czytelny obrotomierz, którego czerwone pole zaczyna się od ponad sześciu i pół tysiąca obrotów. Prędkościomierz wyskalowany do 350 km/h - coraz bardziej nabierasz ochoty na przysłowiowy „karnial”.

Klamka zapadła - kluczyk do stacyjki, kilka obrotów rozrusznika i słychać niepowtarzalny dźwięk sześciocylindrowego boxera. Wskazówka obrotomierza zimnego silnika wskazuje ponad tysiąc obrotów, drążek zmiany biegów w pozycje ’’D’’ i ruszamy. Jedziemy spokojnie tak aby silnik, cały napęd, opony i hamulce nabrały odpowiedniej temperatury. Samochód prowadzi się pewnie i jest w ciągłej gotowości by pokazać swe pazury. M97/70 to bardzo mocny doładowany dwiema turbosprężarkami silnik o poj. 3,6l, który sprawia, że wyprzedzanie 911-stką jest bez wątpienia bezpieczne, gdyż takim autem robi się to bardzo, ale to bardzo szybko. Zaś potężne hamulce są w stanie przyciągnąć wskazówkę prędkościomierza do zera jak magnes. Gdy otwierasz przepustnicę na max. zapominasz, że masz nawigacje czy mocne caraudio bo czarna bestia strzela do przodu niczym pocisk - niestety całą akcję kończymy przy 140km/h, ponieważ tylko na tyle pozwala nam polskie prawo. Obrotomierz na 5-tym biegu przy tej prędkości oscyluje przy 2800 obr/min, a więc zapas jest bardzo duży.

Inżynierowie ze Stuttgartu pomyśleli nad wszystkim by sprawić przyjemność kierowcy podczas jazdy. Zamontowany w kabinie stoper pozwala na chociażby rejestrowanie czasów okrążeń, gdy zapragniemy ścigać się na torze. Udostępniony nam samochód pochodzi z końca 2006r. Egzemplarz został kupiony jako nowy w Polsce u dealera Porsche. Był na bieżąco serwisowany i nawet z przebiegiem 70 tyś km nie wykazywał jakiegokolwiek zużycia. Samochód przy zimnym silniku rusza z pierwszego biegu, a gdy silnik osiągnie swą temperaturę pracy to ruszanie odbywa się już z biegu drugiego. Wciskając pedał gazu do oporu, (bez znaczenia czy silnik jest ciepły, czy zimny) katapultujemy do przodu z jedynki.

Podczas oględzin na podnośniku jako jedyni zmierzyliśmy średnicę półosi, które wynoszą: przód:20mm, tył: 30mm. Ponadto podwozie 911-stki w większej części zabezpieczone jest specjalną kilkuelementową płytą z tworzywa sztucznego.

Bardzo czytelna jest instrukcja obsługi w języku polskim, do której warto zajrzeć gdy nabędziemy Porsche. Zawiera szczegółowe dane techniczne tj. przełożenia poszczególnych biegów czy wykres momentu obrotowego, co jest dziś już rzadkością w instrukcjach obsługi. Ciekawostką jest to iż skrzynia biegów Tiptronic S posiada dwa biegi wsteczne. W związku z tym wystosowaliśmy list do polskiego importera Porsche z zapytaniem, w jakim celu są stworzone dwa przełożenia jako wsteczne biegi. Czekamy na odpowiedź.

Jeżeli szukasz samochodu o wyjątkowym wyglądzie, którego jazda podniesie twój poziom adrenaliny znacznie ponad przeciętny to Porsche 911 Carrera na pewno Cię nie zawiedzie.

(Samochód do testu udostępnił salon sprzedaży samochodów luksusowych mieszczący się na terenie Śląska.)

Marcin Kuźmak

 

Używamy cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu i statystyk. Zapoznaj się z polityką cookies i polityką prywatności przed przejściem do serwisu.
Ok