Renault Magnum E-TECH 400

Renault Magnum. Ciężarówka produkowana od początku lat '90 ubiegłego wieku a jej zakończenie miało miejsce w 2013.

Wśród przewoźników Magnum'ka ma różne opinie. Dla jednych kierowców bardzo uwielbiana, inni zaś mówią "daj spokój.... to nie ciężarówka".

Renault Magnum E-TECH, ten konkretny model jest z 2003 roku i na dzisiejszy dzień ma 13 lat. Silnik o oznaczeniu MIDR 06.24.65 A46 jest najsłabszym silnikiem 400-konnym dla modelu E-TECH na prostokątnej lampie... To trwała 6-cylindrowa jednostka o bardzo dużym skoku tłoka.... wynoszącym 165mm, co przekłada się na wysoki przebieg pokonanych kilometrów bez konieczności remontu silnika. Tu wynosi on ponad 1.250.000km i dla mnie kultura pracy MIDR’a jest wręcz wzorowa. Nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek "braniu oleju."

Do niezawodnego napędu zaliczyć można także skrzynię biegów ZF16s181 potocznie nazywaną przez kierowców ”szesnastka z przebitką.”

Pojazd zbudowany na bardzo solidnej ramie i mimo swoich lat nie posiada ani grama rdzy.

Sylwetka Magnum na zawsze pozostanie dla miłośników ciężarówek jako jeden jedyny wygląd za sprawą swej niezależnie zawieszonej kabiny. W latach '90 Magnumka była jedną z produkowanych w Europie ciężarówek o największej przestrzeni w kabinie.

Kierowcy Magnumek skarżyli się na spadek mocy i wzrost zużycia paliwa, taki objaw pokazywał się pierwszy raz po przejechaniu około 500.000km, co zazwyczaj kończyło się wymianą "bardzo drogich" pomp sekcyjnych PLD.

Do innych usterek Renault Magnum możemy zaliczyć poziomowanie zawieszenia kabiny a także przełamywanie się wiązek elektrycznych pomiędzy kabiną a podwoziem.

Osobiście miałem możliwość pojeżdżenia E-TECH'em i w moim odczuciu jest to trwała konstrukcja ciężarówki, stworzona na dystans "grubo" ponad milion przejechanych kilometrów.

Przy odpowiednim podejściu Magnumka potrafi być dla kierowcy wdzięcznym samochodem..... chociażby umiarkowanym zużyciem paliwa.

 

Używamy cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu i statystyk. Zapoznaj się z polityką cookies i polityką prywatności przed przejściem do serwisu.
Ok