Tatra 148 UDS 113

Miłośnicy pojazdów z czasów PRL'u na pewno zawieszą na niej oko chociażby na chwilę, by później skomentować w kilku słowach tę oto kopareczkę. Gdy zobaczyłem UDSa pierwszy raz, nie mogłem nadziwić się jak to jest z tą łyżką....... jak się tym odspaja grunt.

Otóż Pan operator, który odchodził na emeryturę, dokładnie pokazał mi jak się obchodzić z UDS'ką, gdy zabieraliśmy ją z firmy gdzie służyła od nowości. Bez wahania przyznał, że była to jedna z lepszych koparek, dodał także po cichu że ...... bardzo oszczędna. TATRA 148 UDS 113 rok prod. 1981r.

Hydrauliczna koparka o teleskopowym wysięgu i obrotowej łyżce uwielbiana na budowach w czasach PRL'u. Podwozie samochodowe pozwalało na szybki przelot z budowy na budowę, zaś długie ramię teleskopowe dawało pole do popisu UDSowi podczas prac. Do napędu UDSa służył 6-cylindrowy Zetor i jak wcześniej wspomniany, bardzo oszczędny, 300 litrowy zbiornik, który starczał spokojnie na kilka dni pracy maszyną. Wysięg i teleskop jest napędzany dwiema pompami SPV23, a za pozostałe ruchy odpowiada pompa zębata U80.

Ciekawostką jest mikro-jazda, ta funkcja wykonywana jest z kabiny operatora i umożliwia podjazd podczas pracy bez konieczności przeskakiwania do szoferki. Jak widać na zdjęciu, koparka przez dobre kilka lat stała nie używana i wiele (mniej istotnych) funkcji jest niesprawnych...... natomiast samo urządzenie koparkowe działa bez zarzutu.

Miło jest obejrzeć sprzęt, który nie trafił na przysłowiowe żyletki, a jego właściciel od czasu do czasu wykonuje nim roboty ziemne.

Zapraszam do obejrzenia filmu z uruchomienia V8 12.6L po długim postoju.

Marcin Kuźmak

 

Używamy cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu i statystyk. Zapoznaj się z polityką cookies i polityką prywatności przed przejściem do serwisu.
Ok