Praga V3S CKD AD080

Dziś widok takiego pojazdu na drodze to już rzadkość. Gdy się pojawia padają pytania: co to za antyk? Jaka to marka? Silnik w nim to benzyna czy diesel? Przedstawiany pojazd to Czechosłowacka PRAGA V3S z zamontowanym hydraulicznym żurawiem teleskopowym produkcji Czechosłowackiej firmy CKD typ: AD 080. Na pierwszy rzut oka widać archaiczny wygląd kabiny pojazdu zaś skromny wysięg żurawia nie zachwyci nas dużymi parametrami udźwigu.

W kabinie kierowcy znajdują się dwa miejsca siedzące bez jakiejkolwiek amortyzacji. Tylko same siedziska mają w sobie skromne sprężyny. Średnica koła kierownicy wynosi aż 50cm, ponieważ Praga fabrycznie nie posiada wspomagania kierownicy. Na niewielkiej desce rozdzielczej znajdują się tylko niezbędne wskaźniki i kontrolki, po środku kabiny umieszczono uchylany tunel silnika przykryty pokrowcem. Tylko podsufitka i częściowo tylna ściana posiada jakąkolwiek tapicerkę, reszta to goła blacha w kolorze wojskowej zieleni. Uchylne przednie szyby i okrągły właz w dachu świadczą o tym iż pojazdy te były produkowane przede wszystkim na porzeby wojska - no w końcu to nie limuzyna…

Pojazd wyposażono w 4-suwowy sześciocylindrowy, rzędowy, silnik wysokoprężny o poj. ponad 7.4l chłodzony powietrzem. Moc jaką jest w stanie wygenerować wynosi 98KM przy 2100obr/min oraz 353Nm przy 1400obr/min. Ciekawostką jest to, że silnik posiada dwa wałki rozrządu, a konstrukcyjnie pojazd ten pochodzi z lat 50-tych ubiegłego wieku. Czterobiegowa skrzynia bez synchronizacji, do której jest przykręcona dodatkowa jednostka redukcyjno-rozdzielcza, w której zamontowano dwustopniowy reduktor "teren-szosa" i rozdzielacz przekazujący moc na wszystkie mosty napędowe. Ponadto ze skrzyni redukcyjno-rozdzielczej za pomocą wałka przekazywana jest moc na pompy hydrauliczne żurawia. Mosty napędowe z przełożeniami kół zębatych (tzw. zwolnicami) oraz duży prześwit czynią pojazd silniejszym i bardziej niezawodnym podczas jazdy w terenie.

Hydrauliczny dźwig teleskopowy o maksymalnym wysięgu 10,8m jest w stanie unieść do 8 ton. Hydraulika jest wyposażona w dwusegmentową pompę zebatą o symbolu U32R, która za pomocą przewodów hydraulicznych przekazuje olej roboczy na rozdzielacze suwakowe, a dalej przez zawory bezieczeństwa, gdzie końcowymi odbiornikami stają się siłowniki lub silniki hydraulicze żurawia. Cztery podpory z siłownikami pozwalają na pewne posadowienie maszyny podczas pracy. Wciągarka żurawia posiada we wnętrzu dwie przekładnie planetarne, a na jej bębnie nawinięta jest lina o średnicy 12mm, po której przemieszcza się dwurolkowe zblocze z hakiem. Dodatkowo wysięgnik dźwigu może być wydłużony o kolejne 3m przez tzw. bocian, przy którym pracuje już znacznie mniejszy bezrolkowy hak. Stateczność żurawia zapewnia ogranicznik obciążenia. Zadaniem tego urządzenia jest niedopuszczenie do przewrócenia żurawia bądź przesilenia jego konstrukcji.

Operator podczas pracy ma do dyspozycji dwa analogowe wskaźniki, z których jeden wskazuje procentowe użycie żurawia, a drugi kąt pochylelnia wysięgu oraz odległość haka od środka obrotu. Każda nadmierna próba użycia dźwigu powoduje iż ogranicznik rozłącza wszystkie jego ruchy.

Pojazd udostępnił nam jeden z użytkowników naszego portalu, który na codzień jest kierowcą i operatorem Pragi. Podczas rozmowy oznajmił, że taki pojazd wymaga dużej opieki - chociażby częsta kontrola stanu oleju w silniku, zaś samo prowadzenie Pragi wymaga od kierowcy cierpliwości, ponieważ predkość transportowa takiej maszyny to przedział między 40 - 60km/h. Pada pytanie redaktora: Skoro jest to pojazd niewygodny, głośny, z kabiną bez ogrzewania, bardzo wolny... Skoro wszystko w nim jest na "nie" to dlaczego wybrałeś akurat Pragę?

Odpowiedź: 10 kół i trzy osie pędne z blokadą mechanizmu różnicowego i ponad 10 ton masy własnej sprawia, że jest to bardzo lekki dźwig, który bardzo dobrze radzi sobie w grząskim terenie.

Na codzień ten w pełni sprawny pojazd, którego urządzenie dźwigowe jest pod pełnym dozorem UDT wykorzystywany jest do prac energrtycznych a dokładnie do demontażu i montażu betonowych słupów (żerdźi) energetycznych w ciężkim terenie. W ciężkim terenie - bo Praga to kocha, właściciel zresztą też…

 

Używamy cookies do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu i statystyk. Zapoznaj się z polityką cookies i polityką prywatności przed przejściem do serwisu.
Ok